Priprema:
Najpre pripremiti fil, jer će mu biti potrebno vreme da se ohladi. U šerpicu sipati mleko, odmah prosejati gustin, dobro izmešati i dodati javorov sirup, vanilu i ekstrakt ruma. Staviti na srednje jaku temperaturu i pustiti da dođe do vrenja. Uz stalno mešanje, kuvati 2-3 minuta, dok ne počne ličiti na skuvani puding. Skinuti sa vatre, staviti parče providne folije ili pek papira na vrh i ostaviti da se ohladi do sobne temperature. Za korice, prosejati brašno sa praškom za pecivo, dodati mu griz i promešati dobro. Napraviti udubljenje u sredini, pa sipati vodu, javorov sirup, vanilu i jabukovo sirće. Lagano mešati žicom dok masa ne postane ujednačena, pa odmah podeliti na dva jednaka dela, najbolje po težini, u dva mala okrugla kalupa (15 cm) obložena papirom za pečenje. Peći odmah, u dobro zagrejanoj rerni, na 180°C, 12-15 minuta. Pečene korice ostaviti da se ohlade u kalupima u potpunosti.
Za čokoladni sos, sipati sve sastojke u šerpicu, staviti na srednje jaku vatru i pustiti da vri 3 minuta. Sos će delovati nešto tečnije u tom trenutku, ali će se stajanjem veoma lepo zgusnuti.
Ohlađeni fil dobro umutiti mikserom, da postane kremast. U drugoj činiji lepo umutiti veganski maslac, pa dodavati kašiku po kašiku fila, uz neprestano mućenje. Kada je fil ujednačen, dodati mlevene pekan orahe i još jednom sjediniti. Korice poravnati ukoliko je neophodno, pa ih preseći na dva dela po debljini. Fil podeliti na dva nejednaka dela, te veći ostaviti sa strane, za dekoraciju, a manji podeliti na tri dela, za filovanje.
Staviti prvu koricu na tacnu, pa naneti trećinu fila. Ponavljati postupak dok se ne potroši sav materijal, pa premazati i ukrasiti čitavu tortu ostavljenim filom. Po želji preliti čokoladnim sirupom. Staviti tortu u frižider na najmanje 8 sati, pa služiti uz jaku kafu.
Piše: Tina Vesić
Fotografije: Tina Vesić
Dobrodošli na stranicu MOYA magazina- regionalnog portala o slatkoj umjetnosti, namijenjenu svim ljubiteljima poslastica - od hobista do vrhunskih poslastičara. Ukoliko tažite ideju, tutorijal ili recept za Vašu poslasticu na pravom ste mjestu! UPOZNAJTE NAŠ TIM ➝
22.05.23
Slatko od munje Naša sagovornica opči...
25.04.23
Čarobnica slatke dekoracije Jako nas raduje što...
24.04.23
Sa 3D printerom Choco Mycusini vrlo je lako prepus...
Predstavljamo vam jednostavan recept za izradu m...
21.04.23
Pripremanje slatkiša, a naročito torti i dan...
18.04.23
Ukus koji urme daju dezertima je prepoznatljiv i j...
Završili ste tortu i prije nego što je isporuči...
11.04.23
Iako smo navikli da je božićno vrijeme period ...
08.04.23
Ukoliko i vi sa nestrpljenjem očekujete praznike ...
10.12.22
Aleksandri Jocić kao inspiracija je po...
03.01.23
Bogati okus karamela u kombinaciji sa čokoladom o...
03.04.23
Torte koje su ime dobile po tome što prkose zakon...
17.01.23
Jedan od poslednjih trendova, koji je za vrlo krat...
Poslastičarski poziv ne poznaje satnice i praznik...
...
Marija Gabric iz Tomislavgrada izradom tort...
08.03.23
Iskoristite jedinstvenu priliku da naučite jednu ...
10.02.23
Jednostavna, efektna dekoracija za torte i poslast...
14.01.23
Dobitna kombinacija: vještina & vrijeme Na...
Naša saradnica Anamarija Simeunović, svoj ...
04.01.23
Kada bi sumirali proteklu godinu rekli bi da je za...
11.01.23
Proces digitalizacije svijeta orjentisanog na tehn...
Lidiju Brtku iz Kovačice smo već imali pri...
30.12.22
Jedan od neizostavnih sastojaka u veganskim rece...
Kao profesionalni poslastičar i nekadašnji preda...
05.01.23
Za sve ljubitelje jedne od najpopularnijih čaro...
Irena Jukić Vuković iz Slavonskog Broda ...
Olga Wagner je majstor poslastičar i eduk...